Ernie’s Water Pump Assignment Help With Solution

Ernie’s Water Pump Assignment Help With Solution

 
1.Ernie owns a water pump. Because pumping large amounts of water is harder than pumping small amounts, the cost of producing a bottle of water rises as he pumps more. Here is the cost he incurs to produce each bottle of water:
 
Cost of first bottle$1

Cost of second bottle $3

Cost of third bottle $5

Cost of fourth bottle $7
 
a. From this information, derive Ernie’s supply schedule. Graph his supply curve for bottled water.
 
b. If the price of a bottle of water is $4, how many bottles does Ernie produce and sell? How much producer surplus does Ernie get from these sales? Show Ernie’s producer surplus in your graph.
 
c. If the price rises to $6, how does quantity supplied change? How does Ernie’s producer surplus change? Show these changes in your graph.
 
 
2.It is a hot day, and Bert is very thirsty. Here is the value he places on a bottle of water:
 

Value of first bottle$7
Value of second bottle$5
Value of third bottle$3
Value of fourth bottle$1

 
a)From this information, derive Bert’s demand schedule. Graph his demand curve for bottled water.
 
b)If the price of a bottle of water is $4, how many bottles does Bert buy? How much consumer surplus does Bert get from his purchases? Show Bert’s consumer surplus in your graph.
 
c)If the price falls to $2, how does quantity demanded change? How does Bert’s consumer surplus change? Show these changes in your graph.
 
 
3.Yasiel has a monopoly on sales of pizzas in the small town of North Key Largo, Florida. Use the following information on the demand for Yasiel’s pizzas to answer the questions:
 

PRICEQUANTITY DEMANDED
$300
251
202
153
104
55
06

 
a. If Yasiel can produce pizzas at a constant cost of $5 per pizza, how many pizzas does he produce, what price does he charge, and how much profit does he make?
 
b. If Yasiel is able to engage in perfect price discrimination, what is his total revenue for 3 units? What is the marginal revenue of the third unit?
 
c. If Yasiel is able to engage in perfect price discrimination, how many pizzas does he produce and how much profit does he make?
 
d. Draw a graph showing producer surplus, consumer surplus, and deadweight loss if Yasiel does not price discriminate. Draw a second graph showing producer surplus, consumer surplus, and deadweight loss if he practices perfect price discrimination.
 
 

How it Works

How It works ?

Step 1:- Click on Submit your Assignment here or shown in left side corner of every page and fill the quotation form with all the details. In the comment section, please mention Case Id mentioned in end of every Q&A Page. You can also send us your details through our email id support@assignmentconsultancy.com with Case Id in the email body. Case Id is essential to locate your questions so please mentioned that in your email or submit your quotes form comment section.

Step 2:- While filling submit your quotes form please fill all details like deadline date, expected budget, topic , your comments in addition to Case Id . The date is asked to provide deadline.

Step 3:- Once we received your assignments through submit your quotes form or email, we will review the Questions and notify our price through our email id. Kindly ensure that our email id assignmentconsultancy.help@gmail.com and support@assignmentconcultancy.com must not go into your spam folders. We request you to provide your expected budget as it will help us in negotiating with our experts.

Step 4:- Once you agreed with our price, kindly pay by clicking on Pay Now and please ensure that while entering your credit card details for making payment, it must be done correctly and address should be your credit card billing address. You can also request for invoice to our live chat representatives.

Step 5:- Once we received the payment we will notify through our email and will deliver the Q&A solution through mail as per agreed upon deadline.

Step 6:-You can also call us in our phone no. as given in the top of the home page or chat with our customer service representatives by clicking on chat now given in the bottom right corner.

Case Approach

Scientific Methodology

We use best scientific approach to solve case study as recommended and designed by best professors and experts in the World. The approach followed by our experts are given below:

Defining Problem

The first step in solving any case study analysis is to define its problem carefully. In order to do this step, our experts read the case two three times so as to define problem carefully and accurately. This step acts as a base and help in building the structure in next steps.

Structure Definition

The second step is to define structure to solve the case. Different cases has different requirements and so as the structure. Our experts understand this and follow student;s university guidelines to come out with best structure so that student will receive best mark for the same.

Research and Analysis

This is the most important step which actually defines the strength of any case analysis. In order to provide best case analysis, our experts not only refer case materials but also outside materials if required to come out with best analysis for the case.

Conclusion & Recommendations

A weak conclusion or recommendations spoil the entire case analysis. Our expert know this and always provide good chunks of volume for this part so that instructors will see the effort put by students in arriving at solution so as to provide best mark.

Related Services


 
 
4.Assume that the demand for diamond rings is Q = 24 − P, and each ring contains one diamond. The marginal cost for DeBeers of mining a diamond is $2, and an independent retailer’s marginal cost of retailing is $4. If DeBeers did its own retailing, its costs would be $8 per ring (plus $2 for the diamond). Neglect any fixed costs.
 
a. [Required calculus] Show that If DeBeers deals with independent retailers it sells them nine diamonds at $11 each, for a profit of $81. Then show that if the company does its own retailing it sells five rings at $19 each, for a profit of $45.
 
b. How will your analysis of this problem change if DeBeers must deal with a monopoly retailer? Is it more or less likely that DeBeers will wish to go into retailing?
 
c. DeBeers actually operates 39 retail shops, all at very affluent locations like Fifth Avenue in New York and Boulevard Haussmann in Paris. Why might it market its own diamonds and jewelry in these neighborhoods but not others?
 
 
5.Frances sells earrings in the perfectly competitive earrings market. Her output per day and her costs are as follows:
 

OUTPUT PER DAYTOTAL COST
0$1.00
12.50
23.50
34.20
44.50
55.20
66.80
78.70
810.70
913.00

 
a.If the current equilibrium price in the earring market is $1.80, how many earrings will Frances produce, what price will she charge, and how much profit (or loss) will she make? Draw a graph to illustrate your answer. Your graph should be clearly labeled and should include Frances’s demand, ATC, AVC, MC, and MR curves; the price she is charging; the quantity she is producing; and the area representing her profit (or loss).
 
b.Suppose the equilibrium price of earrings falls to $1.00. Now how many earrings will Frances produce, what price will she charge, and how much profit (or loss) will she make? Show your work. Draw a graph to illustrate this situation, using the instructions in part (a).
 
c.Suppose the equilibrium price of earrings falls to $0.25. Now how many earrings will Frances produce, what price will she charge, and how much profit (or loss) will she make?
 
 

Product Code :Eco-sol-01

To get answer for this question, kindly click here (Note: Don’t forget to write the product code in comment section)
 
You can also email us at assignmentconsultancy.help@gmail.com but please mentioned product code in the mail body while sending emails.You can browse more questions to get answer in our Q&A sections here.

Summary