Sweet And Sour Ltd Finance Assingment Help With Solution

Posted on March 21, 2017

Sweet And Sour Ltd Finance Assingment Help With Solution

 
Costing Methods Exercises
Exercise 1: Activity Based Costing
Sweet & Sour Ltd has done a cost analysis for its production of heaters.

The following activities and cost drivers have been developed:

Activity

Cost Formula

Maintenance$5,000 + $8 per machine hour
Machining$25,000 + $4 per machine hour
Inspection$90,000 + $1,000 per batch
Setups$5,000 per batch
Purchasing$100,000 + $100 per purchase order

Required:

  1. List cost drivers for each activity.
  2. Prepare activity based reports for the following;
  3. 60,000 units (10,000 machine hours, 30 batches and 20,000 purchase orders)
  4. 100,000 units (18,000 machine hours, 40 batches and 30,000 purchase orders)
  5. Discuss some of the benefits of ABC system when compared to traditional costing systems.
  6. Discuss some of the drawbacks of ABC system.

 

How it Works

How It works ?

Step 1:- Click on Submit your Assignment here or shown in left side corner of every page and fill the quotation form with all the details. In the comment section, please mention product code mentioned in end of every Q&A Page. You can also send us your details through our email id support@assignmentconsultancy.com with product code in the email body. Product code is essential to locate your questions so please mentioned that in your email or submit your quotes form comment section.

Step 2:- While filling submit your quotes form please fill all details like deadline date, expected budget, topic , your comments in addition to product code . The date is asked to provide deadline.

Step 3:- Once we received your assignments through submit your quotes form or email, we will review the Questions and notify our price through our email id. Kindly ensure that our email id assignmentconsultancy.help@gmail.com and support@assignmentconcultancy.com must not go into your spam folders. We request you to provide your expected budget as it will help us in negotiating with our experts.

Step 4:- Once you agreed with our price, kindly pay by clicking on Pay Now and please ensure that while entering your credit card details for making payment, it must be done correctly and address should be your credit card billing address. You can also request for invoice to our live chat representatives.

Step 5:- Once we received the payment we will notify through our email and will deliver the Q&A solution through mail as per agreed upon deadline.

Step 6:-You can also call us in our phone no. as given in the top of the home page or chat with our customer service representatives by clicking on chat now given in the bottom right corner.

Features

Features for Assignment Help

Zero Plagiarism
We believe in providing no plagiarism work to the students. All are our works are unique and we provide Free Plagiarism report too on requests.

 

Relevancy
We believe in providing perfect, relevant and 100% accurate solutions to the student as per questions asked. All our experts are perfect in providing that so as to give unique experience to the students.

 

Three Stage Quality Check
We are the only service providers boasting of providing original, relevant and accurate solutions. Our three stage quality process help students to get perfect solutions.

 

 

100% Confidential
All our works are kept as confidential as we respect the integrity and privacy of our clients.

Related Services

 
Exercise 2: Absorption And Variable Costing
Cost Busters Ltd began operations on 1 January. The company sells a single product for $100 per unit. During the year, 12,000 units were produced and 9,000 units were sold. There was no work-in-process inventory at 31 December.

The company uses an actual cost system for product costing, and actual costs for the year were as follows:

Fixed costs

Variable costs

Direct materials0$24.00 per unit produced
Direct labour0$30.00 per unit produced
Manufacturing overheads$192,000$6.00 per unit produced
Selling and administrative expenses$40,000$4.00 per unit sold

Required:

  1. Determine the cost per unit using absorption costing.
  2. Determine the cost per unit using variable costing.
  3. Determine the finished goods inventory cost on 31 December using absorption costing.
  4. Determine the finished goods inventory cost on 31 December using variable costing.
  5. Explain why absorption costing and variable costing amounts differ

Product Code :Fin214

To get answer for this question, kindly click here (Note: Don’t forget to write the product code in comment section)

You can also email us at assignmentconsultancy.help@gmail.com but please mentioned product code in the mail body while sending emails.You can browse more questions to get answer in our Q&A sections here.

Summary
User Rating
5 based on 1 votes
URL